Zgromadzenie Sióstr Diakonatu Warszawskiego „Tabita”
W Dziejach Apostolskich 9,36 napisano: „A w Joppie była pewna uczennica, imieniem TABITA. Życie jej napełnione było dobrymi i miłosiernymi uczynkami”. Stąd nazwa Diakonatu Warszawskiego powstałego przy Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Warszawie pod koniec XIX w. Siostry diakonisy (w protestantyzmie nie ma bowiem zakonów – sióstr zakonnych) opiekowały się chorymi, starcami, sierotami.
Pracowały też w Szpitalu Ewangelickim przy ul. Karmelickiej, przeniesionym w maju 1943, na polecenie okupanta, na Królewską 35, u zbiegu z Marszałkowską. [ Dzisiaj, w tym miejscu, SANTANDER Bank Polska]. 1 sierpnia Szpital Ewangelicki stał się szpitalem powstańczym. Już pięć dni później przeprowadzony został na ul. Szpitalną 5 i 8, a we wrześniu na Mokotowską 12 i 16.
Fotografia przedstawia troje luteran, siostry: Annę Pilch (pierwsza z lewej) i Leokadię Gittel, pielęgniarki z tego szpitala, odbierające na ul.Jasnej 8 pocztę od Andrzeja Heppena.
Prezentowane wyżej zdjęcie często publikowano. Jednak w albumie wydanym przez Muzeum Powstania w 2010 r. pt. Rozpoznaj Warszawę. Nieznane [ sic! – jt ] fotografie ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego podpisane zostało (ss.98-99, rozkładówka)… ”Siostry zakonne ze Zgr. ss. Miłosierdzia Bożego św. Wincentego á Paulo (szarytki)”
Nota bene obie diakonisy nie istnieją w biogramach Muzeum! Podobnie zresztą jak większość lekarzy i pielęgniarek z tegoż szpitala, od jego komendanta, ks. Zygmunta Michelisa zaczynając. Jest jednak – MichAelis, który zdaniem Muzeum jest właśnie … x.Zg.Michelisem !- zob.
http://www.1944.pl/historia/powstancze-biogramy/Zygmunt_Michaelis
Zamieszczono biogram A.Heppena,ale zilustrowany Jego zdjęciem w wieku … 7 lat! http://www.1944.pl/historia/powstancze-biogramy/Andrzej_Heppen